Tusfürdő vagy folyékony szappan – mi a különbség?
Te sem tudod elképzelni a zuhanyzást finom hab és az azt kísérő, hosszan tartó illatkavalkád nélkül? A jó hír az, hogy ezzel nem vagy egyedül. Épp ezért a drogériák polcain már számtalan kozmetikum van ebben segítségre. De mi alapján érdemes választani? Folyékony szappant vagy tusfürdőt ajánlott hosszú távon használni?
A szappanok egészen a 20. század végéig egyeduralkodók voltak a tisztálkodószerek között. Ekkor megjelentek azonban a tusfürdők a piacon, és meghódították a világot intenzív illatjukkal és krémesen lágy habjukkal, majd őket követték hamarosan a folyékony szappanok is.
Manapság a tapasztalat azt mutatja, hogy a két termék használata két különböző irányt vett: míg a folyékony szappanokat főleg kézmosásnál, addig a tusfürdőket zuhanyzás során használják. Az igazság azonban az, hogy a legnagyobb, piacvezető márkáknál nincs kifejezetten nagy különbség a két termékkategória összetevői között.
Mikor érdemes a folyékony szappan mellett letenni a voksod?
A legtöbb folyékony szappan praktikus, pumpás kiszerelésének köszönhetően kerül inkább mosdók, mintsem a kád szélére, hiszen a kéz tisztítása során fontos, hogy akár erősen szennyezett kézzel is könnyedén hozzájussunk a tisztálkodószerhez – erre pedig a pumpás kivitelezés a legalkalmasabb. Ha kifejezetten kézmosáshoz készült folyékony szappanra van szükséged, olyat válassz, ami garantáltan fertőtlenítő hatással bír, emellett nem ártalmas az érzékeny bőrre sem. Mert bár tényleg nagyon jólesik a finom illat a kezeden, hiába az élvezeti faktor, ha a rendeltetését nem tölti be.
Ezzel szemben, ha zuhanyzáshoz választanál folyékony szappant a tusfürdő helyett, figyelj oda, hogy a lehető legtermészetesebb összetevőkből készüljön: kerüld a kőolajszármazékokat, a mesterséges illatanyagokat, színezékeket, a kézmosásnál hasznos fertőtlenítőket, hiszen hosszú távon kifejezetten káros hatással vannak a bőrre, kiszárítják azt. Hasznos, ha az összetevők listájában szerepelnek olyan anyagok, amelyek a tisztítás mellett a hidratálásról is gondoskodnak – ide tartoznak például a különböző növényi olajok, mint a jojobaolaj, a kókuszolaj, mandulaolaj, vagy éppen a shea vaj.
Mit kell tudni a tusfürdőkről?
A legtöbb tusfürdő már eleve tartalmaz hidratáló komponenst, ám sajnos ellensúlyozzák az olyan habképző anyagok, mint az SLS, vagy a parabének. A reklámok sokszor hivatkoznak a tusfürdők előnyeként arra a tényre, hogy pH-értékük ugyanolyan, mint a bőré (5,5 körüli, tehát enyhén savas kémhatású). A bőr pH-értéke savköpenyének köszönhető, mellyel képes megvédeni magát bizonyos kórokozókkal, szennyeződésekkel szemben. Nagyon fontos, hogy ez a védőréteg megőrizze épségét, hiszen immunrendszerünk elengedhetetlen részét alkotja. A hagyományos tusfürdőkben lévő kőolajszármazékok azonban megakadályozzák a savköpeny regenerációját, a bőr nem tud kellőképpen megtisztulni a megkötött salakanyagoktól, így alakulhatnak ki például a kellemetlen, begyulladt szőrtüszők.
Mi hát a tanulság?
Nem az a lényeg, hogy egy adott kozmetikum a tusfürdők vagy a folyékony szappanok kategóriájába tartozik, hanem az összetevők listája. Ha ragaszkodsz a színes, dekoratív flakonokhoz, az intenzív illathoz és a habos kényeztetéshez, akkor a tusfürdő és a folyékony szappan is a barátod, feltéve, ha natúr termékről van szó. Kerüld azokat a tisztálkodószereket, amelyek SLS-t, parabéneket, vagy pálmaolajat tartalmaznak, illetve az is nagyon árulkodó, hogy egy adott terméket teszteltek-e állatokon.
Piros pont egy termék javára, ha az üde illatát nem mesterséges parfümöknek, hanem természetes növényi olajoknak köszönheti, valamint tartalmaz olyan hatóanyagot, amely valóban gondoskodik bőröd puhaságáról, és nem csupán hamis védőréteget képezve tetteti a bársonyosságot, elnyomva a természetes megújulást.
Szerencsére egyre nagyobb a kínálat a bio- és természetes folyékony szappanok és tusfürdők terén, így akkor is könnyen megtalálhatod a kedvedre valót, ha a hagyományos kozmetikumok helyett tudatosan választasz jó minőségű, kézműves terméket.